March 2018

Deutsch ist wunderbar

27. march 2018 at 7:59 | Nauesin |  Deníček
German is great. No, really. it is.

Osobně jsem velkým fanouškem němčiny. Německy se učím už od šesté třídy a pořád nic neumím a hezky mi to roztáhlo obzory v Německu jsem stejně mluvila anglicky Deutschland Deutschland über alles!


Osobně si vzpomínám, jak k nám na základku v páté třídě přišla skupinka vysokoškoláků nebo středoškoláků, kdo ví, tehdy mi všichni připadali dospěle, a snažili se nás navnadit na němčinu, protože to jsme byli zrovna rok před rozhodováním se ohledně druhého cizího jazyka. V té době jsme měli na výběr mezi němčinou a ruštinou, pro spousty z nás logicky uvažující bylo jasné, že si tu němčinu stejně vybereme, dosti mě překvapilo, že polovina třídy si opravdu vybrala ruštinu instead. A potom toho buď litovali, nebo nás ostatní nazývali nácky. (Což se táhlo i na střední se španělskou skupinou, lol. Good times.)

No a přesně to jsem včera dělala já, dokonce za to dostanu pár stoveček do kapsičky :3 od 9 do 12 jsem seděla ve třídě na základce a dávala razítka dvojičkám do jejich kartiček, když dokázali přiřadit název sportu v němčině s obrázkem. Sporty to byly velice jednoduché, byl tam Volleyball, Basketball, Parkour, Karate, Fußball, Schwimmen,... všechno to bylo buď mezinárodní slovo, nebo podobné angličtině. Bez jakékoliv znalosti němčiny by dokázal fußball přiřadit k fotbalovému míči kdokoliv.

Spousta těch dvanáctiletých meme milujících se rozzářila při pohledu na parkour, se divili, že takoví staří lidé (lol) znají parkour :D Někteří ho podle jejich slov dokonce i provozovali. Docela mě překvapilo, jak populární mezi nimi je. (Asi už vážně stárnu) Většina kluků to brala takovým speedrunem, že jsem to ani nestíhala komentovat a prostě jsem jim za pár sekund dala to razítko a všichni byli spokojeni. Holky oproti tomu si někdy dávaly načas a byly víc ostýchavé, než kluci. So shy~

Na konci jedné třídy se naše pančelka (pardon, doktorka) ptala, jestli se budou tu němčinu teda učit, načež se ozvalo poměrně pronikavé NE a já dostala záchvat smíchu. Jeden klučina mi dokonce řekl, že než aby četl TOHLE, (přičemž myslel moje kartičky) tak se raději bude učit azbuku. To mě docela ranilo u srdíčka. Heresy! Don't get me wrong, můj vztah s němčinou bych na facebooku nastavila na je to komplikované. Na jednu stranu se mi němčina jako taková líbí, kupříkladu více, než francouzština nebo španělština (ano, jsem zvláštní exemplář, neukamenujte mě) a na druhou stranu se mi strašně špatně učí. Hlavně protože ji nepoužívám každý den stejně, jako používám angličtinu. Mé občasné úlety s posloucháním alespoň té německé hudby, abych si trochu rozšířila zásobu, mi opravdu nestačí. Jsem si vědoma toho, že ji musím používat hlavně aktivně, protože s němčinou jsem na tom tak, že pasivně jí rozumím docela dost, ale nedokážu sestavit větu, když polovinu slovíček, které bych ráda použila, neznám. (A to ani nemluvím o artiklech, kdy si ještě pořád musím v hlavě odříkávat der, des, dem, den a uvědomit si, jaký pád že to vlastně chci...(nebo jaký člen ty slovíčka mají) ;;)

(Ačkoliv naše akce byla úspěšná, si myslím, spousta kidů nakonec říkala, že němčina se nezdá až tak špatná, tak doufejme, že se ji budou učit, no. Ne, že by mě to nějak zvláště zajímalo, ale chápete...)

No a to mě přivádí k druhému bodu. Konečně mám možnost jet s Erasmem do zahraničí a ano, mohla bych jet i do Irska, ale původně za námi přišli s nabídkou Německa/Rakouska, když jsme tedy ta německá třída (more like skupinka) a já měla od minulého pondělí v hlavě nasazeného brouka. Here's the thing, okay: Ráda bych jela, možná naivně, možná oprávněně si myslím, že pár měsíců (jela bych asi jen na zimní semestr, možná bych se pak rozhodla zůstat i na letní, kdo ví.) v Německu by mi mohlo s mou situací ohledně mluvení pomoct, JENŽE to může a taky nemusí být konečný výsledek a je to hlavně všechno to předcházející tomu výsledku, co mě na tom nápadu tak strašně děsí. Při představě, že přijedu na Německou univerzitu někam do třídy, před kterou se budu muset představovat německy a učit se od Němců a žít v němčině a pracovat, you guessed it, v němčině... Jo, děsí mě to a to ne málo. Na druhou stranu mi všichni okolo říkají, ať se vzchopím a využiju takovou příležitost (aka, grow a pair) a pravděpodobně teda alespoň zkusím podat žádost a když to nevyjde, alespoň nebudu zklamaná a když to vyjde, bude spousta času na paniku později.

When your teacher is a cool nerd

18. march 2018 at 16:31 | Nauesin |  Deníček
Dlouho jsem se tu neobjevila, opět, že ano :D pro ty, co to ještě zajímá: ne, neumřela jsem, mám se dobře. Jen jsem zase trochu blog zanedbala. Pořád tedy píšu básničky, pořád se zlepšuju, no snažím se. Čím víc praxe, tím lepší budou c: Začala jsem si sepisovat fancy (literary) slovíčka, že se je naučím nějakým způsobem. Snad se mi to povede. slovní zásoba je přece jenom důležitá na úrovni, kdy jakžtakž umíte gramatiku, no minimálně tu gramatiku, kterou budete používat při normální mluvě a ten zbytek taky, ale stejně ho nikdy nepoužijete.

Od posledně jsem zvládla být v kině na Black Panther(ovi) a řeknu vám, ten humbuk kolem toho... *grabs popcorn and watches the world burn* like... what. Film samotný byl takový hezký průměr s dobrými vizuálními efekty.

Už jste viděli Ali G? Aneb ten film s mladým hiphop Martinem Freemanem. Protože to chcete. Kravina nejvyššího řádu, ale naprosto geniální kravina :D A UŽ JSEM SE ZMÍNILA O HIPHOP MARTINOVI?!

úspěšně prokrastinuju druhý semestr, zatím se to zdá, jako by se nic nedělo a zároveň už jsem skoro v polovině. HAHA. Fonetika mě NIČÍ. Protože je taková sranda určovat, jak se tvoří jednotlivá písmenka, kde se tvoří, jak se vyslovují a jaké jsou minimální páry a další hovadiny... Proč se fonetikou člověk zabývá až po větší části učení se jazyka, jen proto, abyste zjistili, jak špatně jste do té doby vyslovovali a nikdo vás přes celou základku a střední neopravil... BECAUSE THAT MAKES SENSE. not to mention it's such a bullshit full of latin bullshit.

V literatuře jsme byli zatím "donuceni" si přečíst The Death of the Author, což, honestly, bylo asi to nejtěžší čtení, co jsem kdy četla :D spousta slovíček vyššího levelu zakomponovaných do složitých filozofických úvah. (Které ve výsledku byly vlastně jednoduché, ale bůh ví proč lidé cítí tu potřebu vše dlouze a složitě vysvětlovat v podstatě synonymních větách napsaných stokrát jinak.) samotná myšlenka (totiž fakt, že člověk by měl "zabít autora", a.k.a. nevědět o něm nic, aby pořádně pochopil jeho dílo, aby si ho sám vysvětlil, bez ohledu na autorovu minulost a jiné) mě inspirovala k sepsání dvou básniček, které vám sem potom hodím :)
Jako další jsme četli The Glas Mountain, která se četla líp a kde mě dokonce pobavila věta "The sidewalks were full of dogshit in brilliant colors: ocher, umber, Mars yellow, sienna, viridian, ivory black, rose madder." protože literatura at its best :D
A tento víkend jsem četla The Fall of The House of Usher od Poea... brilantní čtení, jen začátek velmi nudný. Jako vždy, Poe nezklame s jeho navoděním atmosféry... He's the rightful father of horror indeed. Ale uh... taky hodně slovíček, které jsem nikdy neslyšela, slovíček, které člověk normálně nepoužije, ale přesto to jsou normální slovíčka. Trochu mi to stěžovalo čtení, ale po asi dvou stránkách, kdy se tam pořádně začalo něco dít a vyprověč jenom nepopisoval okolí a jeho myšlenky, mi to ani nevadilo. Konec mě už úplně vtáhnul do sebe, takže celkový pocit z povídky je dobrý.

Oh, right. Nadpis. Pančelka z ajiny je takový trochu nerd :D Teda, vím, že má ráda Pottera, zná Marvel, nosí tak trochu výstřední oblečení a poslouchá Arch Enemy ↓↓↓ (Což je kapela, kterou jsem znala jménem, ale nikdy předtím jsem neposlouchala. Tak jsem to udělala, zhrozila se, protože Death Metal není můj typ metalu a protože lead singer zní jako chlap o^o, ale pustila jsem si to potom znova a naprosto se zamilovala do téhle písničky. Hlavně část s refrénem a elektrickou kytarou tomu dodává takovou správnou melodii. Plus ta žena je velmi krásná. Like seriously, holy shit.)

0:57- 1:17